Kraina tysiąca wysp i jednej nocy

http://stryjski.net/kraina-1000-wysp-i-1-nocy-cz2/

Poniższy tekst jest drugą częścią relacji z rejsu Trondheim - Lofoty - Bodø, maj-czerwiec 2015., który był etapem wstępnym wyprawy Svalbard 2015 na jachcie JoinUs.

Pozostałe części relacji:

  1. Trondheim
  2. Austrått - Kjeungskjær
  3. Rørvik - Torghatten
  4. koło podbiegunowe, Holandsfjorden, Værøy
  5. Reine, Bodø

przystań w Austrått

poniedziałek, 25 maj 2015

0455 - Austrått
Dopływamy do małego portu obok zamku w Austrått. Porcik opisany jest w locji, ale nie ma go na mapach elektronicznych którymi dysponujemy. Ostrożnie zbliżamy się do falochronu przyglądając się bacznie układowi pomostów. Konfrontujemy to co widzimy z przeczytanym wcześniej opisem.
Jedna osoba stale śledzi głębokość na dwu sonarach w które wyposażony jest jacht. Jeden z nich pozwala “zobaczyć” ukształtowanie dna przed jachtem i na czas ostrzec nas przed niebezpieczeństwem. Odczyt sonarów podawany jest na głos.
W razie jakichkolwiek wątpliwości wycofamy się i skorzystamy z większego portu w Brekstad leżącego zaledwie kilka mil na zachód.
Dość łatwo identyfikujemy jednak pomost przy którym możemy stanąć. Stoi tam już podobna jednostka. Najpierw próbne podejście by sprawdzić głębokość, a potem właściwe już większym łukiem i pod właściwym kątem do pomostu.

zamek Austrått

1200
Po krótkim śnie i śniadaniu czas na zwiedzanie. Pierwsze kroki kierujemy się do zamku Austraat.
Miejsce to stanowiło siedzibę możnych rodów z okolic Trondheim już od XI wieku. Najbardziej znani mieszkańcy rezydencji to członkowie rodów Rømer i Bjelke. Niestety nie było nam dane zobaczyć odrestaurowanego wnętrza zamku. Sezon zaczyna sie tutaj dopiero za kilka dni - w czerwcu. Poza sezonem można go zwiedzać jedynie z wcześniej wynajętym przewodnikiem.

Austrått fort

Nieco więcej szczęścia mamy w położonym opodal forcie z czasów II Wojny Światowej. Fort wybudowano w 1942 roku na zlecenie Wehrmachtu w czasie niemieckiej okupacji Norwegii. Przy budowie bunkrów i systemu umocnień wykutych w większości w skale pracowało 650 jugosłowiańskich więźniów.
Fort wyposażony był w trzy działa morskie o średnicy 28 cm. Pochodziły one z uszkodzonego wcześniej okrętu wojennego Gneisenau. Działa o zasięgu 38km miały bronić Trondhaimsfjord przed ewentualnym atakiem aliantów, ale nigdy nie zostały użyte w boju.

Leszek łowi ryby

1830
Po wypłynięciu nie kierujemy się bezpośrednio do wyjścia z Trondhaimsfjord, ale płyniemy na przeciwległy brzeg. Miejscowy wędkarz doradził nam że tutaj ryby najlepiej biorą. Pierwsze miejsce nie przynosi rezultatów. Dostrzegamy jednak małą łódeczkę i kierujemy się w jej stronę. Stajemy, ale prąd morski powoli przesuwa nas wzdłuż brzegu.
Leszek rzuca pierwszy tłumacząc się, że on ma strasznego pecha z łowieniem ryb i na pewno nic dziś nie złapie. Nim zdążył skończyć swe usprawiedliwienia wyciąga pierwszą sztukę. Zaraz potem kolejną.
Kuba, Piotrek i Robert szybko zarzucają swoje wędki. Za chile każdy z nich wyciąga rybę.
Kolejne przejście nad podwodnym stokiem leżącym na głębokości 60 do 300 metrów i mamy 12 sztuk! Głównie czarniaka. Jeszcze trochę, a nie będziemy w stanie nie tylko oprawić, ale i zjeść takiej ilości ryby. Trzeba powiedzieć stop choć ryby same wieszają sie na haczyk.
Filetowanie i przygotowanie ryb do smażenia trwa znacznie dłużej niż samo łowienie, albo może po prostu opadły nam już emocje i czas nie biegnie już tak szybko.

rybak

2118 - Kjeungskjær
Płyniemy dalej ale już na silniku bo w ogóle nie ma wiatru. Powoli mijamy wysepki, skały i niezliczoną ilość bojek, tyczek i innych znaków nawigacyjnych wytyczających nam trasę i ostrzegających nas przed niebezpieczeństwami.
Jedna z nich, niewątpliwie zasługuje na więcej uwagi. Latarnia morska Kjeungskjær została wybudowana w 1880 roku. Była na stałe zamieszkała przez ponad 100 lat aż do 1987 kiedy ją zautomatyzowano. Przepływamy obok niej w środku nocy, jednak jak większość świetlnych znaków nawigacyjnych jest ona wyłączona o tej porze roku ze względu na białe noce. Latarnia powoli przesuwa się na tle zachodzącego, czy może juz wschodzącego od kilku godzin słońca…

Kjeungskjær

Pozostałe części relacji:

  1. Trondheim
  2. Austrått - Kjeungskjær
  3. Rørvik - Torghatten
  4. koło podbiegunowe, Holandsfjorden, Værøy
  5. Reine, Bodø

Zobacz więcej zdjęć z rejsu:ładuję komentarze...